This page contains historical information about a workshop held in the past.

Poster Program Participants MATRIX workshop Organisers

The workshop was designed to bring together researchers working in various areas of modern mathematical optimisation, to prompt an exchange of ideas between Australian and overseas researchers. The workshop was focussed on the modern aspects of optimisation that involve deep interplay between computational problems and pure mathematical questions.

Program

Sunday 17 July
15:00-16:00 Early Registration
16:00-18:00 Welcome reception
Monday 18 July
08:30-09:00 Registration
09:00-09:45 Welcome address
Morning session, chair Jeya Jeyakumar
09:45-10:45 Gabriele Eichfelder, Set optimization and Robust Multi-objective optimization
10:45-11:30 Coffee break
11:30-12:00 Julien Ugon, Constructive proof for polynomial spline approximation
12:00-12:30 Marc Demange, The art of BBQ down under: applications to online colouring
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair Nadezda Sukhorukova
14:00-14:30 Constantin Zalinescu, Convex series of convex functions with applications to Statistical Mechanics
14:30-15:00 Alexander Kruger, Transversality of collections of sets: dual characterizations
15:00-15:30 Robert Baier, Geometric Calculation of Convex and Nonconvex Subdifferentials for Quasidifferentiable and Directed Subdifferentiable Functions
15:30-16:15 Coffee break
16:15-17:15 Jeya Jeyakumar, Global Polynomial Optimization and Conic Programming
Tuesday 19 July
Morning session, chair Guoyin Li
09:00-10:00 Jie Sun, A Distributionally Robust Model for Multi-Stage Stochastic Optimization
10:00-10:30 Coffee break
10:30-11:00 Regina Burachik, A duality scheme for dynamically updated Lagrangians for nonconvex and nonsmooth optimization
11:00-11:30 Reinier Diaz-Millan, Extragradient algorithm for variational inequalities without monotonicity
11:30-12:00 Buthinah Abdullatif Bin Dehaish, Fixed Point Results for Monotone Nonexpansive Mappings in Metric Spaces
12:00-12:30 Hossein Mohebi, Approximate Global Minimum of the Difference of Increasing and Positively Homogeneous Functions
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair Regina Burachik
14:00-14:30 Fabrício Oliveira, Penalty-based Alternating Direction Method for Solving Large-Scale Mixed-Integer Stochastic Problems
14:30-15:00 David Kirszenblat, Minimal curvature-constrained networks
15:00-15:30 Yalçın Kaya, Shortest Planar Path Planning
15:30-16:00 Yousong Luo, Optimal Wentzell Boundary Control of Parabolic Equations
16:00-16:30 Coffee break
16:30-17:30 Xiaojun Chen, Penalty methods for a class of non-Lipschitz optimization problems
Wednesday 20 July
Morning session, chair Robert Baier
09:00-10:00 Pablo Parrilo, Dimension reduction for semidefinite programming
10:00-10:30 Coffee break
10:30-11:00 Fabian Rigterink, Convex hulls of graphs of bilinear functions on the unit cube
11:00-11:30 James Saunderson, Semidefinite approximations of the matrix logarithm
11:30-12:00 Tian Sang, On the conjecture by Demyanov-Ryabova in converting finite exhausters
12:00-13:30 Lunch break
Afternoon session, chair Brian Dandurand
13:30-14:00 Peter Dickinson, Partitioning Simplices
14:00-14:30 Scott Lindstrom, The Lambert W Function in Optimization
14:30-15:00 Hamid Mokhtar, Cube-connected circulants as an efficient communication network
15:00-15:45 Coffee break
15:45-16:45 Guoyin Li, On two interesting aspects of polynomial optimization
19:00-21:00 Conference Dinner (Tsindos)
Thursday 21 July
Morning session, chair Fabricio Oliveira
09:00-10:00 Jonathan Borwein, Convex analysis on groups and semigroups
10:00-10:30 Coffee break
10:30-11:00 Nadezda Sukhorukova, A generalisation of de la Vallée-Poussin procedure to multivariate polynomials
11:00-11:30 Thomas Weber, Global Optimization on an interval
11:30-12:00 Andreas Fischer,A globally convergent LP-Newton method
12:00-12:30 Fusheng Bai, An Adaptive Framework for Global Optimization of Expensive Functions Based on Response Surface Models
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair Andreas Fischer
14:00-14:30 Sergei Schreider, Optimization methods in water allocation management
14:30-15:00 Daniel McInnes, Optimisation of gas flows in South Eastern Australia via controllable Markov chains
15:00-15:30 Brian Dandurand, Improvements to the Progressive Hedging method for Computing Lagrangian Dual Bounds in Stochastic Mixed-Integer Programming
15:30-16:00 Coffee break
16:00-17:00 Jeff Linderoth, One Relaxation to Rule Them All: Strong Convex Nonlinear Relaxations of the Pooling Problem
Friday 22 July
Morning session, chair Heinz Bauschke
09:30-10:30 Aris Daniilidis, Controlling the size of Clarke critical values for Lipschitz functions
10:30-11:00 Coffee break
11:00-11:30 Hyam Rubinstein, Multisections of manifolds
11:30-12:00 David Yost, Meta-optimization: lower bounds for higher faces
12:00-12:30 Andrew Eberhard, U-V decomposition, Tilt stability and Manifolds
12:30-14:00 Lunch break
Afternoon session, chair David Yost
14:00-14:30 Vera Roshchina, Grassmann condition for conic feasibility problems
14:30-15:00 Mahboubeh Rezaie, Enlargement of monotone operators with applications
15:00-15:45 Coffee break
15:45-16:45 Heinz Bauschke, On the Douglas-Rachford algorithm

Participants

Fusheng Bai, Chongqing Normal University, “An Adaptive Framework for Global Optimization of Expensive Functions Based on Response Surface Models.”

Robert Baier, University of Bayreuth, “Geometric Calculation of Convex and Nonconvex Subdifferentials for Quasidifferentiable and Directed Subdifferentiable Functions.”   Download Slides

Heinz Bauschke, University of British Columbia, “On the Douglas-Rachford algorithm.”

Buthinah Abdullatif Bin Dehaish, King Abdulaziz University, “Fixed Point Results for Monotone Nonexpansive Mappings in Metric Spaces.”   Download Slides

Jonathan Borwein, University of Newcastle, “Convex analysis on groups and semigroups.”   Download Slides

Regina Burachik, University of South Australia, “A duality scheme for dynamically updated Lagrangians for nonconvex and nonsmooth optimization.”   Download Slides

Xiaojun Chen, The Hong Kong Polytechnic University, “Penalty methods for a class of non-Lipschitz optimization problems.”   Download Slides

Jeffrey Christiansen, RMIT University.

Nigel Clay, RMIT University.

Brian Dandurand, RMIT University, “Improvements to the Progressive Hedging method for Computing Lagrangian Dual Bounds in Stochastic Mixed-Integer Programming.”   Download Slides

Aris Daniilidis, University of Chile, “Controlling the size of Clarke critical values for Lipschitz functions.”

Marc Demange, RMIT University, “The art of BBQ down under: applications to online colouring.”   Download Slides

Reinier Diaz-Millan, Federal Institute of Education, Science and Technology, Goiânia, Brazil, “Extragradient algorithm for variational inequalities without monotonicity.”   Download Slides

Peter Dickinson, University of Twente (Netherlands), “Partitioning Simplices.”

Andrew Eberhard, RMIT University, “U-V decomposition, Tilt stability and Manifolds.”   Download Slides

Gabriele Eichfelder, TU Ilmenau, “Set optimization and Robust Multi-objective optimization.”   Download Slides

Andreas Fischer, TU Dresden, “A globally convergent LP-Newton method.”

James Foster, The University of Newcastle.

Rodolfo Garcia-Flores, CSIRO.

Jeya Jeyakumar, University of New South Wales, “Global Polynomial Optimization and Conic Programming.”

Yalçın Kaya, University of South Australia, “Shortest Planar Path Planning.”

David Kirszenblat, The University of Melbourne, “Minimal curvature-constrained networks.”   Download Slides

Alexander Kruger, Federation University Australia, “Transversality of collections of sets: dual characterizations.”   Download Slides

Javier León, Complutense University of Madrid (Spain).

Guoyin Li, University of New South Wales, “On two interesting aspects of polynomial optimization.”   Download Slides

Jeff Linderoth, University of Wisconsin-Madison, “One Relaxation to Rule Them All: Strong Convex Nonlinear Relaxations of the Pooling Problem.”

Scott Lindstrom, University of Newcastle, “The Lambert W Function in Optimization.”

Yanqun Liu, RMIT University.

Yousong Luo, RMIT University, “Optimal Wentzell Boundary Control of Parabolic Equations.”   Download Slides

Daniel McInnes, Monash University, “Optimisation of gas flows in South Eastern Australia via controllable Markov chains.”

Ali Moradi Amani, RMIT University.

Hossein Mohebi, UNSW, “Approximate Global Minimum of the Difference of Increasing and Positively Homogeneous Functions.”   Download Slides

Hamid Mokhtar, University of Melbourne, “Cube-connected circulants as an efficient communication network.”

Fabrício Oliveira, RMIT University, “ Penalty-based Alternating Direction Method for Solving Large-Scale Mixed-Integer Stochastic Problems.”   Download Slides

Pablo Parrilo, Massachusetts Institute of Technology, “Dimension reduction for semidefinite programming.”   Download Slides

Mahboubeh Rezaie, University of Isfahan, “Enlargement of monotone operators with applications.”

Fabian Rigterink, University of Newcastle, “Convex hulls of graphs of bilinear functions on the unit cube.”

Vera Roshchina, RMIT University, “Grassmann condition for conic feasibility problems.”   Download Slides

Hyam Rubinstein, The University of Melbourne, “Multisections of manifolds.”

Tian Sang, RMIT University, “On the conjecture by Demyanov-Ryabova in converting finite exhausters.”

James Saunderson, Monash University, Australia, “Semidefinite approximations of the matrix logarithm.”

Sergei Schreider, RMIT University, “Optimization methods in water allocation management.”   Download Slides

Nadezda Sukhorukova, Swinburne University of Technology, “A generalisation of de la Vallée-Poussin procedure to multivariate polynomials.”

Jie Sun, Curtin University, “A Distributionally Robust Model for Multi-Stage Stochastic Optimization.”   Download Slides

Julien Ugon, Federation University Australia, “Constructive proof for polynomial spline approximation.”   Download Slides

Hamish Waterer, University of Newcastle.

Thomas Weber, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, “Global Optimization on an interval.”   Download Slides

David Yost, Federation University Australia, “Meta-optimization: lower bounds for higher faces.”

Constantin Zalinescu, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iaşi, Romania, “Convex series of convex functions with applications to Statistical Mechanics.”   Download Slides

Jiapu Zhang, Federation University Australia.

Registration Fee

Full conference fee: $250
Reduced fee for AMSI/AustMS members: $200

Slides from the MATRIX workshop

Nira Dyn

Description of the minicourse

Lecture 1 Part 1 “Reconstruction of 3D objects from their 2D cross-sections by a subdivision scheme for sets”
Lecture 1 Part 2 “Approximation of set-valued functions in the symmetric difference metric”

Nadia Sukhorukova and Julien Ugon

“Approximation through Convex Analysis”

Markus Hegland

Lecture 1 “Sparse grids and optimisation”
Lecture 2 “Numerics and Fractals”

Constantin Zalinescu

“Quasi-relative interior and optimization”

Organisers

Prof. Jonathan Borwein, University of Newcastle
A/Prof. Regina Burachik, University of South Australia
Prof. Andrew Eberhard, RMIT University
Dr. Vera Roshchina, RMIT University

Local Organisers

Jeffrey Christiansen, RMIT University
Marc Demange, RMIT University
Rachel James, RMIT University
Gabriela Raducan, RMIT University
Tian Sang, RMIT University
Juliane Turner, University of Newcastle

Also special thanks to the admin support at RMIT: Beebee Chow, Casey Hill, Sharon Kirby and Rania Zain, and our RMIT student ambassadors.